Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Terve vald oli kokku aetud...

16
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Graafika: PM

Laupäeva õhtul poole seitsme ajal, kui Estonia teatrimaja oli kandidaatidest, valijameestest, külalistest tühjenenud ning koristusmeeskonnad võtsid maja üle, ajasid tänaval juttu IRLi juhtpoliitikud Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson ning majast väljunud Taavi Rõivas liitus nendega. Näod kõigil tõsised. Viimaste seas astusid kontserdimajast välja Keskerakonna juhtivad naised Mailis Reps ja Kadri Simson ning liitusid meestega. Lõpuks tuli ka EKRE juht Mart Helme.

Kas kunagi varem oli selline vestlusring kokku saanud? Vaevalt. Kui asutati laiali minema, vahetasid suurima parlamendierakonna juht ja peaminister Rõivas ning väikseima parlamendierakonna juht Helme telefoninumbreid.

Seni on peaminister igasuguse koostöö ekrelastega välistanud, aga pärast laupäevast fiaskot valimiskogus põleb peaministri jalgealune juba nii valusa leegiga, et Helmest on saamas parketikõlblik poliitik.

Morni ilmega valimiskogu esimese vooru tulemused vastu võtnud peaminister Rõivasel seisab ees tema ametiaja üks vastutusrikkamaid nädalaid: kui nädala esimeses pooles ei suudeta enamikule parlamendierakondadest sobilikku presidendikandidaati leida, on valitsusel väga keeruline usaldusväärselt jätkata.

Riigikogu koguneb täpselt nädala pärast uuele katsele Eestile president valida. Võimuliidu esipartei juhil Taavi Rõivasel on siin kandev roll. Ta teab väga hästi, et Keskerakonnal on oma sisepingete tõttu suur soov mängida: mängida erakonna uue juhi valimise valguses, mängida lootuses valitsusse pääseda.

Esimene suur üllatus – Allar Jõksi võit esimeses voorus – kuidagi üle elatud, hakkasid poliitikud analüüsima, mis ikkagi juhtus. Miks ei toiminud perekond Rosimannuse poliittehnoloogilised võtted Marina Kaljuranna puhul? Kes reetis Keskerakonna kandidaadi Mailis Repsi, kes arvestas esimeses voorus 85–90 hääle ja kindla edasipääsuga?

EKRE juhi Mart Helme 16 häält ei tulnud peale tema enda enamikule suure üllatusena. Küll aga on ta suutnud selle kampaania ajal tuua oma erakonna isolatsioonist veidi salongikõlblikumaks, äärmuslikult teravad nurgad on debattide ajal pisut kumeramaks muutunud.

-Keskerakonna mängud

Keskerakonnas toimuv andis selget tooni kogu valimisprotsessile. Kui Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ja peasekretär Oudekki Loone soovitasid teises voorus anda hääled Kallasele, siis Repsi toetajate seas oli vimm juba suur. Kuhugi kadusid 7–13 häält.

Kuna pärast esimest vooru oldi kindlad, et Savisaar reetis Repsi, siis otsustasid tõenäoliselt Repsi toetajad näidata koha kätte Savisaarele, kes tahtis endast luua presidendi tegija kuvandit.

Kui Kallas oleks ära valitud, siis oleks saanud Savisaar endale vastu rinda taguda ning tõenäoliselt lähematel kuudel peetaval Keskerakonna kongressil oleks tema šansid uuesti esimeheks saada kasvanud. Kättemaks selle eest, et temast endast presidendikandidaati ei saanud, oli ju samuti magus.

Keskerakonnas on võimutsemas kolm-neli leeri. Räägitakse rivaalitsemisest ja mitte väga soojadest suhetest Kadri Simsoni ja Jüri Ratase ning Mailis Repsi vahel. Reps, kes on end valimiskampaaniaga toonud Eesti poliitika A-kategooria tegijate hulka, tekitab senistes erakonna opositsiooni eestkõnelejates paratamatult kadedust. Eriti arvestades seda, et ees seisab Keskerakonna volikogu ja võimalik erakorraline kongress. Saanuks Reps laupäeval edasi teise vooru, kogunud omade ja protestihääli, olnuks tal hea võimalus kongressi eel näidata end valimiskogu toetuse valguses erakonna võimaliku uue juhina.

-Reeturlikud hääled

57 märgistamata ja kolm rikutud valimissedelit näitavad, et presidendivalimiste tagasi riigikogusse saatmine ei saanud olla ühe n-ö leeri kätetöö, vaid põhjuseid ja motiive on kindlasti rohkem.

Kuna EKRE esindatus on nii riigikogus kui ka valimiskogus väike, oli neil võimalik näidata ennast kui senise poliitika välist tegijat. Seetõttu saavad nad valimisi uppi lastes näidata senist poliitilist eliiti saamatuna. Sellisena, kes ei suuda leida korralikku kandidaati ja teda siis ka ära valida.

Seega on valge või rikutud sedeli kasti laskmine nende võimalus pidada suuremat võitlust enda kui teistsuguse erakonna maine nimel.

Kindlasti oli teatav osa hääletamisest loobujatest Marina Kaljuranna solvunud toetajad. Kostis ju tema toetajate leerist pärast esimest vooru mõneti parastavalt «Selline on Eesti poliitika 2016. aastal».

Teises valimisvoorus oligi nende võimalus käituda kui nurka surutud terrorist, kes peale enda kandidaadi langemise võtab kaasa ka võimalikult palju teisi kandidaate – olid ju Jõks ja Kallas juba varem kinnitanud, et nemad uuele ringile enam ei lähe. Võib-olla oli see ka nende viga, sest tühja sedeli panemise kiusatus oli seda suurem.

-Kaljuranna uued valikud

Mis saab rahva lemmikust Marinast ja mida teevad tema toetajad, keda esimeses voorus oli 75? Marina Kaljurannale pakuti valimispäeval kuluaarivestlustes nii Euroopa kontrollikoja kohta kui ka Reformierakonna esipositsiooni 2019. aasta europarlamendi valimistel.

Unistati ka sellest, et Kaljurand oleks võinud vastu võtta Rõivase pakkumise kolm kampaanianädalat puhkuseks vormistada ja tänasest taas välisministeeriumi uksest selle maja juhina sisse astuda.

Kaljuranna toetajate seas oli palju valijamehi, kes soovisid valida naispresidenti ja oleksid võinud teises voorus minna Repsi taha, kui Reps seal olnuks. Reformierakondlastest valijameestest enamik oli ilmselt hääletanud juba esimeses voorus Kallase poolt. Kümmekond ja rohkemgi tühja sedelit Kaljuranna toetajailt teises voorus tuli.

Sotsid, kellel oli 41 valijameest, olid esimeses voorus ilmselt hääletanud nelja kandidaadi poolt. Küllap libises valimiskasti ka mõni tühi sotside sedel.

Vaheaja lõpuks oli selge vaid see, et oma kandidaati teises voorus mitte omanud kampaania- ja erakonnasöögitoad jätsid valikud vabaks. Ehk siis oodata võis kõike.

Kõige suurema valijameeste hulgaga «erakond» ehk erakonnatud valimisliitude valijamehed käisid valimisvoorude vahel enamasti meeliskandidaadi söögitoas lõunat võtmas. Ja nemad läksid ilmselgelt Estonia saali tagasi, et valik teha, mitte sedel tühjaks jätta. Valijamehed n-ö maalt, üksikute päriserakonna truude eranditega tegid oma tööd korralikult, et mitte tühjade kätega koju tagasi minna.

EKRE ei varjanudki, et nad ei kavatse hääletada ei Jõksi ega Kallase poolt. Ehk siis vähemalt kümme tühja sedelit neilt.

«Tean, mida teha, kui president valitakse – tõused püsti ja plaksutad –, aga mida tuleb teha siis, kui president jääb valimata?» käis teise vooru valimiste ajal Estonia õuerõdul käsi laiutades ringi keskerakondlane Viktor Vassiljev.

Kui see Vassiljevi nimetatud stsenaarium pool tundi hiljem Estonia kontserdisaalis tõeks sai, kõlas valijameeste kogu juhatanud Eiki Nestori lõpusõnade peale üksikuid käteplakse, aga üldiselt hakati lihtsalt saalist lahkuma. Tõepoolest – mida siin plaksutada. Ilma valitud presidendita lahkusid Estoniast ka turvamehed koos turvaautoga, kes olid kohale kutsutud valitud presidenti teenima.

Osa uuele presidendile mõeldud lilli olid samuti üle andmata minema viidud. Allar Jõksi proual oli lahkudes igatahes sületäis kollaseid lilli.

«Terve vald oli kokku aetud,

kihelkond kokku kutsutud;

külalisi igat seltsi –

Viruvanem kaasagagi palutud!»

(Tuljak, Karl Ferdinand Karlson / eesti rahvaviis / Miina Härma)

Tartu valla valijamehe Üllar Loksi päev kestis 12 tundi. Naabervalla Tähtvere valijamees Urmas Tartes võttis Loksi hommikul veidi pärast kella 8 auto peale. «Sõitsime Tallinna optimistlikus meeleolus – kindlas lootuses president valida,» ütles esimest korda valijamees, Lähte kooli direktor Loks.

Õhtust koduteed Tähtvere valijamehe autos täitis aga tuline arutelu. «Pehmelt öeldes olime pettunud ja arutasime, kummast leerist need tühjad sedelid tulid – kas Repsi või Kaljuranna leerist. EKRE üksi poleks seda suutnud,» rääkis Loks laupäeva õhtul.

Aru tuli valijamehel anda naabritele, sõpradele, kes helistasid või kohtudes aru pärisid. «Mis sa oskad vastata?! Selge, et lihtsad inimesed olid pettunud, sest inimeste jaoks olid mõlemad, Jõks ja Kallas, vastuvõetavad presidendid. Inimesed ei saa aru, mis tsirkus see on,» vahendas valijamees oma valijate mõtteid ja lisas, et kõik viis kandidaati oleks võinud presidendiks saada.

Valijamees Tartumaalt oli kindel, et Eesti ei jää presidendita. «Eks ta nüüd tuleb jooksu pealt valimine ja siis on president kas kõigi poolt aktsepteeritud või keegi, kes kedagi ei ärrita,» arutles valijamees Loks.

Kui riigikogus president jälle valitud ei saa, tulevad Tartu ja Tähtvere valla valijamehed Tallinna taas kahekesi ühe autoga. Igaks juhuks leppisid pragmaatilised maamehed ka selle kokku, kui Tartes pärast kella kaheksat õhtul Loksi tema kodumaja juures maha pani.

Seekordsed võitjad:

Allar Jõks, Mailis Reps, Isamaa ja Res Publica liit, Vabaerakond.

Kaotajad:

Marina Kaljurand, Taavi Rõivas, Reformierakond, Keskerakond.

Tagasi üles