P, 26.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Malekuninga Anandi esimesed käigud õpetas talle ema

Oliver Lomp
, reporter
Malekuninga Anandi esimesed käigud õpetas talle ema
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vladimir Kramnik (püsti) surub kuninga kätt. Viswanathan Anand kaitses male maailmameistritiitlit edukalt.
Vladimir Kramnik (püsti) surub kuninga kätt. Viswanathan Anand kaitses male maailmameistritiitlit edukalt. Foto: Reuters / Scanpix

Eile Vladimir Kramniku vastu male maailmameistritiitlit kaitsnud indialase Viswanathan Anandi  talent lõi särama juba varases nooruses ning eriline roll on tema elus täita emal.


Anand sündis 1969. aasta 11. detsembril. Kui tavaliselt on isad need, kes poisse ühe või teise huviala poole suunavad, siis Anandi õpetas malet mängima ema.


Just ema võib Anand kõige rohkem tänada selle eest, et mehest on nüüdseks kasvanud tõeline tšempion.


«Alustasin malemängu kuueaastaselt ema käekõrval. Mäletan väga hästi, kui palju ta selleks tegi, et minust hea maletaja sai. Näiteks televiisoris jooksis üks programm, kus õpetati erinevaid malekombinatsioone. Kuna see oli päevasel ajal, mil mina olin koolis, siis kirjutas ema terve saate üles,» on Anand kirjeldanud oma ema entusiasmi.


Veel on Anand rääkinud, kuidas ta koos emaga lahendas kõik malemõistatused ajakirjades ning võitis alati, tavaliselt raamatu. Kuna seda juhtus juba kuude kaupa järjest, siis lõpuks tuli talle kiri: «Võid võtta kõik raamatud, kui soovid. Peaasi et ei saadaks rohkem vastuseid.»


India maleparemikku tõusis Anand komeedina. 14-aastasena võitis ta maksimumskooriga juunioride meistrivõistlused ning järgmisel, 1984. aastal, sai temast noorim indialane, kes võitnud rahvusvahelise meistri tiitli. Järgmisel kahel aastal tuli ta riigi meistriks ning aastal 1987. anti talle esimese indialasena juunioride maailmameistritiitel – seejärel sai ta aasta pärast esimesena oma riigist suurmeistriks ning lisaks tunnustas India riik teda kõrge autasu Padma Shri’ga.


Üheksakümnendatel algas tema rahvusvaheline eduteekond. Mitmetel turniiridel edestas ta selliseid kuulsusi nagu Garry Kasparov ja Anatoli Karpov, kuid maailmameistrivõistlustel kõrgeima autasuni jõudmine võttis veel aega. 1993. aastal kaotas ta veerandfinaalis just Karpovile, aasta hiljem Gata Kamskyle.


1995. aastal sai Anand oma karjääri ühe valusaima kaotuse osaliseks. New Yorgis Maailmakaubanduskeskuses peetud duellis viigistas ta Kasparoviga koguni esimesed kaheksa matši, mis on maailmameistrivõistluste rekord viikide suhtes. Üheksanda kohtumise indialane võitis. Tundus, et tasavägises heitluses on Anand saanud suure eelise, kuid ta oskas koguni järgmised viis matši kaotada.


Kõige ihaldatuma tiitlini jõudis Anand lõpuks 2000. aastal ja seda esimese indialasena. Teheranis peetud kohtumises alistas ta üliveenvalt, punktidega 3.5 – 0.5 Aleksei Širovi.


Uuesti tõusis Anand troonile 2007. aastal, kui võitis venelase Vladimir Kramniku – sama meest edestas ta ka sel aastal.


Tänavune tiitel tuli näiliselt eriti lihtsalt. Esimese üheksa mänguga teenis Anand kuue viigi kõrvale kolm võitu. Kümnenda partii Kramnik küll võitis, kuid järgmises tehti jälle viik, millest Anandile piisas, et tulla maailmameistriks. Lõpp­skooriks jäi 6.5 – 4.5.


«Minu poeg sai hakkama suurepärase teoga,» ütles meistri isa Vishwanathan Anand pärast tiitli kaitsmist. «Anand võitles küll üksi, kuid tema taga oli sellel teekonnal terve India rahvus.»

CV


•    Viswanathan Anand
•    Sündinud: 11.12.1969
•    Tiitel: suurmeister
•    Saavutused: maailmameister 2000–2003 ja 2007–2008
•    Edetabelikoht: 5. koht (2783 punkti)
•    Auhinnad: India riigi autasud Rajiv Gandhi Khel Ratna, Arjuna, Padma Shri ja Padma Vibhushan, 1997, 1998, 2003, 2004, 2007 male-Oscari võitja

Märksõnad
Tagasi üles