iDeal kampaania

Eesti andis narkokuriteos süüdistatavad Eesti kodanikud USA-le üle

FOTO: Esben Hansen / PantherMedia /Scanpix

Eesti ametivõimud andsid neljapäeval Ameerika Ühendriikidele üle seal narkokuriteos süüdistatavad Eesti kodanikud.

BNS-i andmetel toimetati USA-sse Eesti kuritegelikus ilmas tuntud Jevgeni Bõkov (44), Vitali Voronjuk (36) ja Eesti aserbaidžaani kuritegeliku ühenduse juhtimises kahtlustatav Amid Magerramov (38).

Juba veebruaris toimetati eelmistega samas kuriteos süüdistatav, määratlemata kodakondsusega Viktor Litvintšuk (38).

Seni on Eestisse jäänud veel eelmiste väidetav kaaslane, määratlemata kodakondsusega Nikolai Niftalijev (32), kes on enda USA-le üleandmise kohtus vaidlustanud.

Eestis jaguneb inimeste välisriigile väljaandmise menetlus eelmenetluseks justiitsministeeriumis ja riigiprokuratuuris, väljaandmise õigusliku lubatavuse kohtulikuks kontrollimiseks ja täitevvõimu pädevusse kuuluvaks väljaandmise otsustamiseks.

Mullu hilissügisel tunnistas Harju maakohus Bõkovi, Magerramovi, Niftalijevi, Voronjuki ja Litvintšuki USA-le väljaandmise õiguslikult lubatavaks.

Välismaalaste puhul teeb otsuse väljaandmise kohta justiitsminister ning Eesti kodanike väljaandmise üle otsustab valitsus.

Väljaandmistaotluse kohaselt süüdistatakse mehi USA-s kokku üheksas süüdistuspunktis aastatel 2017-2018 toimepandud kuritegudes.

Ameerika Ühendriikide taotlus meeste väljaandmiseks tugineb 8. veebruaril 2006 allakirjutatud Eesti valitsuse ja Ameerika Ühendriikide valitsuse vahelisele väljaandmise lepingule.

Selle lepingu kohaselt kohustuvad riigid teineteisele välja andma isikud, keda taotluse esitanud riik kahtlustab, süüdistab või on süüdi mõistnud kuriteos, mis on mõlema riigi seaduste alusel karistatav vabaduse kaotusega rohkem kui üks aasta või raskema karistusega.

Eesti politsei pidas mehed kinni mullu septembri alguses USA õigusabipalve peale, kuna USA ametivõimud süüdistavad neid rahvusvahelises fentanüüliäris ja rahapesus.

Meeste tabamiseni viis ligi aasta kestnud USA narkovastase võitluse agentuuri DEA operatsioon.

2003. aasta kevadel mõistis kohus Bõkovi kaheksaks aastaks vangi kuritegeliku ilmaga seostatud ärimeeste Vadim Polištšuki, Viktor Šapovalovi ja Meelis Lao tapmiskatsete korraldamise eest.

Hiljuti saatis riigiprokuratuur kohtusse niinimetatud aserbaidžaani kuritegeliku ühenduse kriminaalasja. Kuigi ühenduse liikmed saadeti kohtu ette, siis selle ühenduse väidetavale juhile Magerramovile pole BNS-ile teadaolevalt veel süüdistust esitatud ja ta on selles asjas jätkuvalt kahtlustatav.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles