Ehitaks maja, aga kuidas alustada?

Copy
Foto: K-Majad OÜ

Kevade saabudes on paljudes peredes taas uue maja ehitamise teema arutamisel. Tellitud on virnade viisi katalooge ja sirvitud majapakkujate kodulehekülgi. Vaieldud on uue kodu välimuse ja tehnoloogia üle, lastel toadki jagatud.

Millest siis tegelikult peaks alustama uue kodu ehitamise planeerimisel?

Kas on silmapiiril krunt, kuhu kodu kerkima peaks? Kas pere logistika sobib uue elukohaga? Millised võimalused on kasutada krundil looduse poolt pakutaval (päikese ring ruumide suhtes, sissesõidu võimalused, pinnas, olemasolevad puud, ojad jms). Sobiva krundi leidmise järel on kohe järgmine oluline samm uurida kohalikust omavalitsusest krundile lubatava hoone projekteerimistingimusi ja kommunikatsioonide (vesi, kanalisatsioon, elekter) võimalusi. Mõistlik oleks ka pangaleanu soovi korral esimene visiit laenunõustaja juurde teha, et selgitada pere võimalusi krediidikoormuse väljaselgitamiseks.

Foto: K-Majad OÜ

 Alles siis on õige hetk kataloogidest leitud unistustele reaalsemat kuju voolima hakata. Pakutaval turul on esialgu raske orienteeruda, millise tehnoloogia kasuks otsustada. Kas ehitada kivimaja või puitmaja või hoopis eelistada palki. Mõnikord on projekteerimistingimustes ära nimetaud, millist maja maatükile ehitada soovitatakse või ka seda, mis tüüpi hoone ehitamine lubatud ei ole.

Järgmise etapina soovitan hakata mõtlema tulevase kodu energia tarbimise hulgale, kuna lisaks maja ehitamise kuludele kaasnevad ka elamu ülalpidamiskulud, mida tänapäeval on võimalik üpris täpselt ette prognoosida. Eelistada oleks mõistlik võimalikult pika ehitamise kogemusega energiasäästva ja keskonnasõbraliku tehnoloogiaga tootjaid.

Valides koduks tehases valmistoodetud detailidest pakettmaja, võib kindel olla, et kasutatakse kaasaegsetele energiatõhususnõuetele vastavaid lahendusi. Paljudel tootjatel on selle tõestuseks olemas ka valmismajade ekspluatatsioonikulude näitajad.

Foto: K-Majad OÜ

Maja ehitamine on tavaliselt perele suur investeering, mis seob eelarve pangaleanuga aastakümneteks. Siinkohal on oluline ka majatootjat valides panustada majanduslikult stabiilsele ja jätkusuutlikule firmale, kel jätkub eluiga ka võimalike garantiitööde tegemiseks.

Iga pere jaoks on tema kodu unikaalne, oma käe ja maitse järgi sätitud eluruumidega, rohkete panipaikadega päikeseküllaselt krundile paigutatuna. Paljudes tehasemajades on võimalik standardlahendust vastavalt krundi eripärale ja pere soovidele muuta. Puitkarkassmajade puhul on sageli hiljem raske arugi saada, et tegemist on tehasemajaga. Targalt valitud tehnoloogial põhinevale eramule on võimalik saavutada täiesti individuaalne välimus. Koostöös arhitektidega saavutatakse arhitektuurselt ja ruumilahenduselt toimiv tervik. Pika kogemuste pagasiga firmadel ei ole maja muudatuste projekteerimine ka märkimisväärne kulu.

Majaehitamine ei pea jääma unistuseks ka keskpärasemate võimalustega peredele. Alati on võimalik eelarve säästmiseks oma jõududega just viimistluse poole peal palju ise ära teha. Niisamuti saab ka pangalaenu summat suurendada ehituse väärtuse/valmiduse kasvades. Oluline on, et maja toorik oleks jäik ja kvaliteetne, edasine on vaid võimaluste ja valikute küsimus.

Foto: K-Majad OÜ

Kindlasti on säästmise koht ka ehitamiseks valitud aeg – kevad, suvi ja varasügis on ehitamiseks soodsaim ja kõige vähem energiat kulutav periood. Puitmaja saab ehitada ka talvel, kuid siis tuleks eelnevalt vundament veel plusskraadidega valmis ehitada.

Lõpetuseks veel nõuanne, mida oma pikale töökogemusele tuginedes  kõikidele oma ostjatele soovitanud olen – ärge hoidke kunagi kokku maja küttesüsteemilt, ventilatsioonilt ja kahekordsetel majadel treppidelt. Need on asjad, mida hiljem muuta ei saa, kuid samas Teie elutegevust oluliselt mõjutavad.

Päikeselist kevadet soovides,

Katrin Sutt

Kastelli müügijuht

6690 504

katrin.sutt@kastelli.com

Tutvu lähemalt SIIT

Copy
Tagasi üles