Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit

Tahaksid ka proovida? Eesti naised toodavad putukatest toitu

Copy
Foto: Green Bite

Green Bite putukatest toorbatoonid ja näkileivad jõuavad poelettidele ehk juba sel aastal. Paar aastat tagasi otsustasid õed Külli Lokko ja Marge Kõllamägi, et aeg on ühendada teadus ja majandus ning turule tulla toorbatoonide ja näkileibadega, mille võtmetooraineks on kõrge toitaineväärtusega jahvatatud kilgid ehk kilgijahu, sest putukad on tulevikutoit.

Kui see mõte ja teostus tundub hulljulge, siis seda see kindlasti ka on, seda enam, et Eestis putukatest valmistatud tooteid veel müüa ei tohigi. Ent lootus on, et juba käesoleva aasta teisel poolel on kilgitooted siinsele tarbijale kättesaadavad. Selleks tuleb ära oodata Euroopa Komisjoni luba.

Seni müüakse tooteid Amazoni kaudu peamiselt USA, Saksamaa ja Inglismaa turule. „Veel suvel, tootearenduse faasis planeerisime batoonid esimesena lansseerida Eestis, kuid 2020 lõpus alustasime müügiga hoopis USAs, Inglismaal  ja Saksamaal. Amazonis müügiga alustamist võib lugeda möödunud aasta suurimaks sammuks,“  ütleb Green Bite asutaja ning juht Marge Kõllamägi.

Hea uudis on aga see, et ka eestlased saavad teha esimese sammu putukamaailma maitsetega tutvumiseks, sest Eesti turu tarbeks on Green Bite välja töötanud tõeliselt tervisliku ja figuurisõbraliku Girl Power batooni, milles pole kasutatud kilgijagu, kuid mis maitseb täpselt samamoodi kui putukatega versioon. Green Bite lubab, et niipea kui saabub Euroopa Komisjoni luba lisatakse kilgijahu sellessegi tootesse.

Girl Power batoonid ning teised supertoidud, mida Green Bite vahendab on leitavad nii e-poes kui ka jaekettides: Prismas, Taluturul (Tartus, Tallinnas ja Pärnus) ning Kaubamaja toidumaailmas. Stockmanni lettidele lisandub Green Bite kaup veebruari jooskul. Teiste jaekettidega on läbirääkimised käimas. 

Kuid miks just putukad ja nendest valmistatud toit peaks jõudma meie menüüsse?

Maailma rahvastik kasvab jõudsalt. Hinnanguliselt lisandub igal aastal 70 miljonit elanikku ning prognooside kohaselt on maailma rahvaarv aastaks 2050 enam kui 9 miljardit inimest, mis nõuaks lihatootmise kahekordistamist. See omakorda tähendab, et kui toita kõiki lisanduvaid inimesi samamoodi kui praegu, ei jätku peatselt maal enam piisavalt ressursse, ei maad ega vett. Seetõttu on vaja leida uusi võimalusi kõhutäiteks juba praegu, mis jätaks endast maha võimalikult väikese ökoloogilise jälje.

Foto: Green Bite

Putukate toiduks kasvatamine just seda võimaldabki, kuna on kordades ressursisäästlikum kui sigade või veiste kasvatamine. Pealegi on kilgid suurepärane alternatiiv lihale, loomsele valgule, sest nad sisaldavad 2-3 korda rohkem valku kui liha. Valgud mängivad aga inimese organismis ehituses ja talituses keskset rolli. Näiteks toimub valkude abil laguproduktide eemaldamine rakust, lihaste ja kudede ehitamine jne. „Valkudega on soovitatav katta 10–20% päevasest toiduenergiast,“ selgitab Kõllamägi.

Kilkides on esindatud ka kõik üheksa asendamatut aminohapet ning võrreldes taimse valguga on need inimorganismile kergesti omastatavad. Lisaks on kilgid täis vitamiine ja mineraalaineid(B12-vitamiin, raud, magneesium, kaltsium) ning sisaldavad väärtuslikke omega-3 rasvhappeid. „Lisades oma tavapärasele söögile kilgijahu või tarbides kilgijahu sisaldavaid tooteid, saame lihtsal viisil muuta oma menüü toitainerikkamaks ja tervislikumaks.“

Miks aga hakkab täiesti normaalne „majandusinimene“ ühel hetkel putukatest süüa valmistama?

Noorem õde Külli Lokko on doktorikraadiga bioloog, kelle teadustöö uurimisobjektiks on pikka aega olnud väikesed elusorganismid. Erinevaid organisme, sh putukaid on ta uurinud läbi ja lõhki. „Külli doktoritöö ajal tuli meil korduvalt jutuks, et peaks majanduse ning teaduse ühendama ning sellest peaks sündima midagi inimestele kasulikku,“ meenutab Marge, kelle sõnul jõudsid nad õega üsna varsti ideele putukaid inimtoiduks pakkuma hakata. „Olles neljandat põlve ettevõtjate perest oli Green Bite OÜ asutamine igati loogiline jätk meie mõttele. Selliselt saigi 2018. aasta sügisel alguse teekond unistuse poole - luua väärtust läbi oma ettevõtte,“ märgib naine.

Tänaseks on koostöös Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskusega (TFTAK) välja arendatud kõrge kiudaine, valgu ning B12-sisaldusega kilginäkileivad ning Green Bite kilgibatoonid. „Batoonide tootearenduse käigus valisime hoolikalt koostisosi(lisaks kilgijahule) ning retsept sai „molekulideks“ lahti võetud, testitud, katsetatud ja veelkord testitud ning seejärel lõpuks uuesti kokku pandud.“

Foto: Green Bite

Pika tootearendustöö tulemusena on nüüdseks müüki jõudnud mugavas ja käepärases pakendis batoonid, mille koostisosad on puhtad ja naturaalsed, ilma suhkruta ning rikkad vitamiinide, valgu ja kiudainete poolest. Need on ka patuvabad vahepalad, mis toetavad kaalulangetamist ning teevad ühtlasi pai meid ümbritsevale loodusele, sest Green Bite pakub puhast ja tervislikku valku traditsioonilise loomakasvatuseta. Lisaks on ettevõtte omatooted kas Vegan  (nagu Girl Poweri superbatoonid) või sisaldavad ressursse säästvat kilgivalku.

Kust tuleb kilgijahu, millest nii palju juttu on?

„Sobiva tootmispartneri leidmiseks pidasime läbirääkimisi umbes 30 ettevõttega üle maailma,“ kirjeldab Kõllamägi paar aastat toimunud tootearendusteekonda ja katsetusi, mille hulgas on olnud ka päris enda kilgifarmi rajamine.

Katsefarm sai õdedel rajatud, kuid õige pea sai selgeks, et automatiseeritud lahenduseta ei suuda nad saavutada konkurentsivõimelist hinda. „Ega kõike ei saagi ise efektiivselt teha – ka näiteks teravilja kasvataja ei tegele pagaritoodete turustamisega,“ ütleb Kõllamägi, kes selgitab, et toodete võtmetooraine, kilgijahu tuleb praegu ühest välismaisest kõrgtehnoloogilisest kilgifarmist, kus on kvaliteedinõuetele pandud väga kõrge rõhk ning tooraine omab kõiki vajalikke analüüse ja sertifikaate.

Edaspidi loodetakse siiski kilgijahu ostma hakata hoopis Eestist

 „Meil on head koostöösuhted Eesti Putukatööstuse Liidu liikme ja asutajaga, BugBox ltd-ga, kes töötab välja kõrgtehnoloogilisi putukakasvatuse reaktoreid,“ räägib ettevõtte juht. Seniks tuleb aga oodata seadusandluse muudatust ehk luba, mis võimaldaks Eestis kilke kasvatada, neist toitu toota ja Eestis kasvatatud kilke ning kilkidest valmistatud toitu turustada.

Kuid siiski, kas inimesed on valmis putukaid ja putukatest valmistatud toitu sööma?

Nii ja naa! Green Bite on putukate söömist ja oma tooteid paari aasta jooksul käinud tutvustamas, konverentsidel ja messidel ning olnud oma pakutavaga alati rahva magnetiks. Vaata ka videot, kuidas inimesed reageerivad, kui maitsevad Tallinna Vanalinnas Green Bite batoone. 

Ent kindel on, et pole olnud inimest, keda suutäis putuktoitu oleks jätnud külmaks. Marge Kõllamägi märgib, et nad on kuulnud erinevaid arvamusi ja kõhklusi, kuid ta kinnitab, et hirm harjumatuga on igati normaalne. „Kuigi kilgid on Euroopas uuendtoit(uus toit), siis tegelikult pole putukate (ka kilkide) söömine sugugi uus. Putukad on inimesele söögiks olnud eelajaloolisest ajast saadik ja juba ürgajal söödi putukaid. Näiteks tegid muistsed eurooplased koopaseinale maalingu rohutirtsulaadsest putukast. Seega on putukate näol tegemist pigem unustatud vanaga,“ märgib Kõllamägi kelle sõnul ei tasu karta ka mingit eriskummalist maitset, sest kilgijahu on suhteliselt neutraalse maitsega.

Hinnanguliselt on praegu putukad pea igapäevaselt umbes 2 miljardi inimese toidulaual. Söödavaid putukaliike on ligi 2000 ning uuendtoit saabub peatselt ka Eesti poelettidele. Olge valmis!

Seni proovige ära patuvaba ja täisväärtuslik supertoit Green Bite Girl Power superbatoon, mis on väljatöötatud mõeldes aktiivsele naisele, sest see on kõrge raua ja valgusisaldusega ning suudab rahuldab ka kõige nõudlikuma naise toitainete vajaduse. Kiirel hommikul või lõunapausil on see asendamatu elujõu allikas, mis suudab säilitada tegusa naise energiataseme.

Foto: Green Bite

Putukad on lubatud! Meie e-poes on saadaval juba kilgibatoonid. Telli siit

Tooted saadaval juba varsti suuremates kauplustes üle Eesti. 

Green Bite teiste toodetega tutvu www.greenbite.ee/

Copy
Tagasi üles