Mure liigestega: abi saab looduslikest vahenditest

KBM Pharma OÜ
Copy
Foto: iStock

Tänapäevane elustiil on paljuski süüdi selles, et kogu maailmas vaevlevad miljonid inimesed liigesehaiguste käes. Peamiseks põhjuseks on vähene liikumine, ülekaal ja ebatervislik toitumine.

Liigesed on üliolulised mehhanismid, mis tagavad meie keha normaalse liikuvuse. Aja jooksul ülekoormuste tõttu liigesed kuluvad ja võib tekkida liigesepõletik. Eestis kannatab erinevate liigesehaiguste all pea 300 000 inimest. Kogu Euroopas põeb kroonilist liigesepõletikku või muud liigesehaigust üle 100 miljoni inimese.

Liigesevalu võib olla tingitud liigeskõhre kulumisest või kroonilisest põletikust, aga valu võivad põhjustada ka ülekoormusest või traumadest tekkivad ajutised liigese või kõõluste põletikud.

Liigesehaigete arv kasvab

Kroonilistest liigesehaigustest esineb kõige sagedamini (osteo)artroosi. Kõige suuremaid vaevusi põhjustab see puusa- ja põlveliigestes. Puusaliigese artroosi esineb umbes 11% täiskasvanutest.

Haigus võib hakata arenema keskeas, kuid eakate hulgas on artroos juba enamikul inimestest. Kuna elanikkonna keskmine vanus suureneb, suureneb ka artroosihaigete arv. Artroosi põhjuseks on kõhre järkjärguline kulumine. Kõhr on kude, mis katab liigeses luupindu ning on tervena sile ja läikiv. Terve kõhr võimaldab liigeses sujuvat ja valutut liikuvust. Kõhre kulumise tõttu kaotab see oma sileda pinna, hakkab õhenema, väheneb elastsus ja halvenevad puhverdavad omadused. Artroosi korral võib lisaks kõhrekahjustusele tekkida ka liigesesisene põletik, mis kiirendab haiguse arengut ja põhjustab valu.

Reumatoidartriit on krooniline liigesepõletik, mis areneb aja jooksul pidevalt edasi ning võib paljudel juhtudel inimese invaliidistada. Algavast reumatoidartriidist annavad märku hommikused liigesevalud ja vähemalt pool tundi kestev hommikune liigeste jäikus (eriti randme- ja sõrmeliigestes). Haiguse üks tunnuseid on väsimus, mis tekib kiiresti nii füüsilist kui vaimset tööd tehes.

Kuidas liigesehaigusi ennetada?

Liigestehaiguste, eriti liigesekulumuse ennetamiseks on igaühel võimalik üht-teist ette võtta. Tuleb järgida elustiili, mis tagab liigeste ja eriti liigeskõhre normaalse ainevahetuse ja ei vigasta kõhre.

Liigese tervist aitavad hoida:

  • piisav vedeliku tarbimine,
  • alkoholist ja suitsetamisest loobumine,
  • tervislik ja mitmekülgne toitumine,
  • ülekaalust hoidumine / vabanemine,
  • regulaarne liigestesõbralik liikumine, eriti jalgrattasõit ja ujumine,
  • sundasendite ja liigeste liigse koormamise vältimine.

Looduslikud vahendid liigestele

Ravimeetodit, mis artroosi ja reumatoidartriidi täielikult välja raviks, siiamaani veel ei ole. Seetõttu on krooniliste liigesehaiguste ravi suunatud eelkõige valu leevendamisele, liigese liikuvuse parandamisele ja liikumisvõime säilitamisele.

Samas on hea teada, et liigesehaiguste korral saab abi looduslikest vahenditest. Uuringute tulemused ja pikaajaline ravikogemus näitab, et mõnede bioaktiivsete ainete regulaarne manustamine aitab hoida liigeste tervist ning vältida liigese kulumise süvenemist. Ennekõike on soovitatav kasutada aineid, mis on liigeste looduslikud ehitusmaterjalid: glükoosamiini, kondroitiini, kollageeni ja hüaluroonhapet. Need neli ainet on liigesekõhre ja liigesevedeliku peamised ja äärmiselt olulised koostisosad. On välja selgitatud, et ka oomega-3 rasvhapetest võib olla abi. Oomega-3 rasvhapped tõstavad liigeskõhre vastupanuvõimet põletikulistele protsessidele ja aitavad kaasa liigeste liikuvusele. Mõistlik valik on Artroveron – komplekspreparaat, milles kõik need ained on olemas.

Liigesepõletike puhul saab abi ka taimedest. India viirukipuu ehk boswellia ekstraktis sisalduvad bosvellhapped suruvad maha põletikku ning aitavad suurendada liigeste liikuvust ja paindlikkust. Apteekides on saadaval Terrapoint Boswellia kapslid, mille eelis põletikuvastatste ravimite ees on tõsiste kõrvaltoimete puudumine.

Soodsalt saab nii Artroveroni kui ka Terrapoint Boswellia kapsleid osta siit.

Copy
Tagasi üles