T, 27.09.2022

Üürilistest pelgalt sõjapõgeniku staatuse tõttu keeldumine on karistatav

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Üürilistest pelgalt sõjapõgeniku staatuse tõttu keeldumine on karistatav
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 15
Üürikorterite otsimine.
Üürikorterite otsimine. Foto: Postimees

Võrdsete võimaluste voliniku Liisa Pakosta sõnul ei tohi korteri või maja väljaüürimisel tõrjuda soovijaid põhjendusega, et neil on lapsed, põgenikustaatus või et nad on välismaalased, naised või mehed, sest selline käitumine on diskrimineeriv ja karistatav.

«Portaalis, avalikus sotsiaalmeediagrupis või maakleri vahendusel üürile pakutava eluruumi puhul on tegemist avaliku teenuse osutamisega, mille korral on keelatud inimestel vahe tegemine laste või põgenikustaatuse või muu inimesest endast mitte sõltuva tunnuse alusel,» ütles Pakosta, lisades, et rahaline nõue või karistus karistusseadustiku paragrahv 152 alusel võib ähvardada ka maaklerit, kes seaduserikkumisele kaasa aitab.

«Samuti on üürniku pereliikmetel alati õigus perega ühineda, rääkimata sellest, et põhjendus «laps võib teisi üürilisi segada» on pesuehtne diskrimineerimine,» lisas ta.

Veel sõnas volinik, et kui üürile antakse tuba või tube eluruumist, milles üürileandja ja/või tema pereliige ka ise elab, siis sellisel juhul on üürileandjal laiemad õigused valida üürilisi nii, et kõikide ühes eluruumis elavate inimeste privaatsus on tagatud.

Küll aga ei ole Pakosta sõnul diskrimineerimine näiteks see, kui kellegi vanaema rendib oma kahetoalisest korterist välja ühe toa ainult üksikule naisele, kes lisaks valdab ka eakale arusaadavat keelt, et ka eakale kui üürileandjale samas korteris koos elamine oleks turvaline ning austaks tema privaatsusvajadust.

«Lemmikloomadega seoses nendime, et keelatud ei ole eluruumi üürileandmisel lemmikloomade välistamine. See nentimine ei tähenda üleskutset lemmikloomade välistamiseks, vaid selgitame seda kui mitmeid kordi esitatud küsimust.»

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise kantselei selgitas olukorda seoses volinikule laekunud pöördumistega ning tänases Eesti Ekspressis avaldunud loo tõttu.

Märksõnad
Tagasi üles