Sõjapõgenike kriisinõustamise argipäev: riigil raha on, aga ideid napib (1)

Kadri Tammepuu
, ajakirjanik
Copy
Ukraina kriisinõustaja Olha Kokhtenko.
Ukraina kriisinõustaja Olha Kokhtenko. Foto: Kristjan Teedema

Spetsialistide puudusel loobusid haiglad Ukraina sõjapõgenike psüühikahäirete raviks korraldatud riigihankes osalemisest ning seetõttu seisab sotsiaalministeeriumis juba neli kuud kasutult 660 000 eurot. Samas saaks selle rahaga palgata Eestisse jõudnud Ukraina kriisinõustajaid, kes aitaksid siin kiiremini jalule nii kohalikke kui ka sõjatraumadega kaasmaalasi.

Läinud nädalal vabandas raamatupidaja Laine (nimi muudetud) oma töö edasi lükkamist lapselapse hoidmisega, kellel oli parajasti lasteaiavaba päev. «Poisi rühma pandi Ukrainast pärit väike tüdruk, kes tunneb end võõras kohas ilmselgelt halvasti – lööb kaaslasi ja karjub vahetpidamata,» kirjeldas vanaema tekkinud olukorda, mis võtab läbi mitte ainult lapsed, vaid ka kasvatajad. Sõjatrauma tõttu vajaks Laine arvates abi ka tüdruku ema.

Laagri Tuleviku lasteaia direktori Maiki Vanahansu sõnul nad juba tegelevad olukorra lahendamisega. «Osaleme Pagulasabi nõustamisprogrammis. Rühmas on laste jaoks olemas tugitöötaja, valla poolt aitab tugispetsialistide tiim. Kui on vaja psühholoogilist toetust, oskavad nemad suunata,» rääkis ta. Ent kohanemisraskused ei lahene päeva pealt ja paljud haridusasutused maadlevad praegu samade muredega.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles