Haaremist läbi bordelli Paabeli raamatukoguni

Rein Veidemann
, TLÜ EHI professor / Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mati Sirkel.
Mati Sirkel. Foto: SCANPIX

Kakskümmend aastat 90st on tähendanud kirjanike liidule organisatsioonina murrangulisi üleminekuid. Neid on kõige lähemalt näinud, läbi elanud ja osalt mõjutanudki 1990. aastal välissekretäriks saanud ja kolmeks perioodiks (1995–2004) kirjanike liidu esimeheks valitud tõlkija ja literaat Mati Sirkel (pildil).

Küsimusele, kuidas iseloomustada kirjanike ja nende organisatsiooniga toimunud metamorfoosi, vastab saksa ja mitme teisegi rahva kirjanduse teenekas eestindaja Kaplinski leitud ja temalt laenatud metafooriga: «See oli minek haaremist bordelli, taustaks maailma avanemine ja tabude varing.»

Uus ühiskondlik süsteem ei vajanud enam Sirkeli sõnul ridade vahel kirjutavaid sabotööre-vandenõulasi, kelleks kirjanikud paremal juhul siiski olid olnud: rahva südametunnistus, pühaliku sümboolse kapitali omanikud. Sirkel meenutab, et Eestis kiirendas seda valulikku protsessi ehk pühalikkuse, aga ka väärikuse murendamist Sven Kivisildniku vallandatud skandaal, mis kutsus esile Hando Runneli väga terava reaktsiooni.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles