:format(webp)/nginx/o/2020/12/21/13541942t1hbf5a.jpg)
- Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar arvustas vaktsineerimiskava
- Algselt anonüümne arvamusavaldus seostati kiiresti Saarega
- Saare sõnul anti talle mõista, et tal tuleb kirjutada lahkumisavaldus
- Terviseameti juhi sõnul on usaldus Saare vastu kõikuma löönud
Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar on sunnitud töölt lahkuma, sest kritiseeris anonüümselt riigi vaktsineerimisplaani, kuid tema isik tuli välja.
Miks te otsustasite oma isiku avalikustada?
Minu eesmärk ei ole siin kindlasti alusetult kritiseerida sotsiaalministeeriumit, terviseametit ega ka vabariigi valitsust. Tegelikult mul on mure. Mul on mure kodanikuna, isana, elukaaslasena. Kui ma vaatan, kuidas Eestis on planeeritud koroonaviiruse vastu vaktsineerimist, siis ma leian, et seda on tehtud liiga hilja, ja kui täna räägitakse sellest, et on olemas suurepärane plaan, siis ma ütlen ausalt, see ei ole mingi plaan. See on heal juhul vaktsineerimisstrateegia lähteülesanne.
Kui me täna räägime sellest, et meil on väljatöötamisel logistikahange, kui meil perearstid pole saanud vaktsineerimise kohta täpseid juhiseid, koolitused on alles tulemas, siis ma ütleks, et meil hetkel plaani ei ole.
Esimesed detsembrikuised vaktsineerimised on sellised propagandistlikud PR-võtted ja pärast seda saabub tõenäoliselt mõneks ajaks vaikus, sest hanked on vaja ära teha, detailid on vaja läbi töötada. Ilmselt suure tõenäosusega hakkame päris vaktsineerimist nägema alates kevadest.
Mis järgnes teie eelmisel nädalal Kanal 2-le anonüümselt antud intervjuule?
Viimane nädal on olnud mulle kahtlemata isiklikult väga raske. Kui esmaspäeval oli see saade eetris, siis teisipäeval tegeleti põhiliselt uudiseklipi lahtimuukimisega, et saada see häälemoonutus sealt kätte. Siis jõuti järeldusele, et sellise inimesega enam koostööd jätkata ei ole tarvis, ja praegu on mulle tehtud ettepanek hakata elu planeerima teises võtmes.
Teid on lahti lastud?
Ei, mind ei ole lahti lastud. Ma olen endiselt terviseameti kommunikatsioonijuht, aga mulle on antud mõista, et peaksin tegema midagi muud.
Kirjutama lahkumisavaldusele alla?
Kirjutama lahkumisavaldusele alla.
Kas te teete seda?
Kui ma räägin murekohtadest ja et me peaksime saama paremini, kas see on midagi sellist, mille pärast ma pean silmad maas lahkuma?
Kas edasise vaikimise eest mõnda präänikut ka pakuti?
Eks seal alati soovitatakse ka väikest präänikut juurde, kui rahumeelselt lahkud. Ma detailidesse ei laskuks.
Mis lüli on siis teie andmetel olemasolevas vaktsineerimiskavas puudu?
Kui külmik on olemas, siis see ei tähenda, et õhtusöök oleks serveeritud. Sealt külmikust peavad need vaktsiinid jõudma tervishoiutöötajani, kes vaktsiini ära teeb. Logistika tähendab seda, et on olemas piisav sõidukipark. Terviseametil on olemas praegu üks selline külmutusvõimekusega auto. Minu küsimus on: miks näiteks Saksamaal esitleti oktoobris juba vaktsineerimisplaani, aga meil moodustati vaktsineerimistöörühm novembri teises pooles? Miks me oleme nii hiljaks jäänud?
Miks siis alustati planeerimisprotsessiga liiga hilja?
See on ministeeriumi koordineerida. Seda ühele ametiasutusele südamele panna ei oleks mõistlik.
Kas te ütlete, et vastutus veeretatakse kaheteistkümnendal tunnil terviseametile?
Ega selles midagi üleliia uut ei ole. Ma arvan, et me kõik mäletame veel seda kevadist kriisi ja kuidas ühel hetkel olid kõik Eesti mured järsku terviseameti mured. Ministeerium sellega väga tegeleda ei soovinud. Tegelema hakati alles siis, kui tuli hakata inimesi koju saatma.
Te rääkisite nädal aega tagasi, et mingeid külmikuid terviseametil ei ole, ja siis paar päeva hiljem olid külmikud olemas. Kas te polnud siis kursis nende saabumisega?
Mul on hea meel, et eelmise nädala intervjuu suutis midagi kiirendada, muuta ja tuua selle teema esile.
Kas te tahate öelda, et need külmkapid toodi nii kiiresti teie esinemise tõttu?
Ma arvan, et sellel võib olla teatud mõju kindlasti, sest ega külmikute puhul ei ole minule teadaolevalt tavapärast ahelat läbi käidud: nad on ostetud kiirustades ja nende hankimisel on mindud teatud reeglitest mööda.
Aga võibolla see oligi viimase hetke asi, alati ei saagi pikalt ette planeerida?
Pfizeri puhul on mõnda aega olnud teada see, et vajalik on väga madal säilitustemperatuur.
Kui vaktsineerimine peaks nüüd venima, kes jääb süüdi?
Kui vaadata seda mustrit, kuidas see siiani on käinud, siis mulle tundub, et suurima löögi saab terviseamet.
Võibolla te räägite seda kõike praegu hoopis kättemaksuks?
Minu poolt on olnud alguses tegu, siis on tagajärg. Mitte nii, et kõigepealt öeldi, et hakka astuma, ja siis hakkasid tulema avaldused. Ma ikkagi siiralt näen probleemi ja tahan, et sellega tegeletakse.
Kas te olete püüdnud oma murest enne meediasse tulekut ka ettevõtte sees rääkida?
Niipalju kui see ühele kommunikatsioonijuhile võimalik on.
/nginx/o/2020/12/21/13541943t1h9134.jpg)
Üllar Lanno: usaldus on kõikuma löödud
Tegelikkuses hakkas asi pihta teistmoodi. Kõigepealt kuulasime temaga koos «Kuuuurija» salvestust ja siis ta ütles, et see hääl on temaga tõesti väga sarnane. Sealt edasi arenes meil vestlus, et kuidas on meil võimalik usaldusväärne koostöö nii terviseametist kui ka teiste osapooltega. Olen Simmot kaua jälginud ning mul on pikalt olnud mõttes, et ta peab puhkama, ületöötada on lihtne. Küsisin, kas ta ei sooviks haiguslehte või puhkust.
Ütleme nii, et usaldus on kõikuma löödud. Need jutud, mis ta intervjuus rääkis – ta oli nende samade inimestega hommikust õhtuni koos, miks ta neile seda kõike ei rääkinud.
Ega ainult sotsiaalministeerium ei korva terviseametit tööga üle, ka teised ametkonnad, kuid see ongi tervishoiukriis, mille tõttu on suured küsimused meile. Minagi leian, et terviseametil on palju tööd.
Terviseametil on nüüd kaks autot. Eks kaupa saab vedada nii palju, kui seda on. Hetkel me teame, et me saame laiali vedada nii esimese tarne kui ka teise. Kui on vaja, siis on meil ka välja vaadatud erasektoris ettevõtted, kelle poole pöörduda, kui vaktsiinikogused lähevad ilmatumalt suureks.
Külmkappide osas olid hanked välja kuulutatud, kuid me alguses teadsime, et vaktsiin võib saada loa enne jaanuari, ent siis see muutus ja õnneks olid kaks külmkappi kohe Eestis olemas. Teised kolm veel tulevad välismaalt: kaks jõuavad enne uut aastat ja kolmas jaanuari alguses.
Terviseamet valmistub vaktsineerimiseks
Riigihankega on tellitud viis uut sügavkülmikut, 800 termokasti, 1500 temperatuuri- ja niiskuse logerit, 2500 kilogrammi kuivjääd, üle nelja miljoni süstla ja nõela, mille eest tasus terviseamet 187 740 eurot.
Praegu on terviseameti laos kaks sügavkülmikut, 1500 temperatuuri- ja niiskuse logerit ning 46 000 vaktsiini lahustamiseks ja 50 000 manustamiseks mõeldud nõela. Terviseametil on ka üks transpordiauto.
«Esimeste koguste transpordi haiglatesse ja perearstikeskustesse meditsiinipersonali vaktsineerimiseks korraldab terviseamet,» selgitas Postimehele sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Kärt Sõber.
Esimene vaktsiinitarne jõuab Eestisse 26. detsembril, selle suurus on 9750 vaktsiinidoosi. Samasugune kogus on ka teistel Euroopa Liidu liikmesriikidel. «Esimeses järjekorras on kavas võimaldada vaktsineerimist perearstidele ning kõrgema nakkusriskiga meditsiinipersonalile haiglates ja kiirabis,» märkis Sõber ja lisas, et esimesest kogusest piisab veidi vähem kui 5000 inimese vaktsineerimiseks. Meedikuid vaktsineeritakse Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaal.
Sõber selgitas, et kui saabuvad juba suuremad vaktsiinikogused ning perearstikeskustes on võimalik alustada ka riskirühmade vaktsineerimisega, on terviseametil kavas leida logistikapartner. «Selle hanke ettevalmistamine on käimas,» ütles Sõber. Loora-Elisabet Lomp