Digilahenduste toetus annab väikeärile tiivad

Copy
Berrichi juht Janno Joosep
Berrichi juht Janno Joosep Foto: Erakogu

Ettevõtte teenuste digitaliseerimine ei ole tänapäeval enam valik, vaid pilet turule, et ärimaailmas konkurentsis püsida ja kasvada. Koroonapandeemia on näidanud, et järjest rohkem ettevõtjaid on olukorras, kus just digilahendused aitavad firmal plaanipäraselt toimida. Ettevõtete digitaliseerimist peab ülitähtsaks ka Tallinna ettevõtluskeskus, kus pakutakse alates 2020. aastast Tallinna väikeettevõtjatele digilahenduste toetust.

Digilahenduste toetus on mõeldud ambitsioonikale Tallinna ettevõtjale, kes usub, et just digitaliseerimine aitaks tema äri kättesaadavamaks ja konkurentsivõimelisemaks muuta. Selleks võib olla näiteks tootmise või teenuse osutamise protsessis vajalik uus rakendustarkvara, turundus- või personalihaldustarkvara kasutuselevõtmine, broneerimissüsteemi või e-poe rajamine või laohaldusprogrammi rakendamine. Tööprotsessi oluliselt lihtsustavaid lahendusi on tänapäeval palju.

Digitaliseerimise kasu

„Õige tarkvara muudab äritegevuse oluliselt efektiivsemaks,” kirjeldab Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu juhatuse liige Juhan-Madis Pukk. Selle asemel, et kulutada palju aega info sisse toksimisele, saab seda sinu eest teha tarkvarateenus, mis kiirendab ettevõtte tegevust. „Niimoodi on võimalus jõuda rohkemate inimesteni, avastada uusi turusuundasid ja oluliselt lihtsustada nii kliendi kui ka töötaja tegevust,” räägib Pukk.

Digilahenduste toetuse võimalus tuli väga õigel ajal looduskosmeetikatootja Berrichi tegevjuhi Janno Joosepi jaoks, kes otsis pikemat aega õigeid digilahendusi, mis aitaksid ettevõtte tööd efektiivsemaks muuta. „Meil oli juba ammu plaan teatud tegevusi digitaliseerida, kuid see mõte jäi raha puuduse tõttu seisma,” räägib ta. Nagu paljud ettevõtjad, haldas Joosep ettevõtte tootmist ning tooraine ja valmistoodangu ladu programmides, nagu Excel ja Google Docs. Kokkuvõtvalt oli see väga aeganõudev ja vaevarikas protsess, sest käsitsi sisestamisel oli vigade tekkimise tõenäosus liiga suur. „Proovisime ka turul pakutavaid standardlahendusi, kuid alati oli ikka midagi, mis meie protsessidega ei sobinud,” kirjeldab Joosep. Lõpuks jõudsime sobiliku tarkvarani, mis tõi kogu info mugavalt ühte kohta, pani lao inventuurid klappima ja tootmisprotsessid sujuvalt toimima ning muutis tootmistsükli umbes 15% efektiivsemaks. Kuna uus tarkvara on olnud kasutuses vaid paar kuud, usub Berrichi juht, et pärast süsteemiga harjumist on võimalik teatud tegevusi veelgi kiiremaks muuta. „See on uskumatu, kui palju annab ettevõttele juurde teatud protsesside digitaliseerimine. Tihtilugu on aga head süsteemid väikeettevõtjale kulukad, mistõttu on Tallinna ettevõtluskeskuse digilahenduste toetus väga suureks abiks ja võib nii mõnelegi ettevõttele kõvasti hoogu juurde anda,” soovitab Joosep toetust küsida ka teistel.  

Digilahenduste toetuse taotlemine

Riigi digitoetused on seni olnud suunatud suurtele ettevõtetele, jättes välja väikefirmad, kes vajaksid ka abi. Tänu Tallinna ettevõtluskeskusele saavad nüüdsest taotleda digilahenduste toetust kõik Tallinnas tootvad või teenust osutavad mikro- ja väikeettevõtjad, kelle viimase aasta käive jääb vahemikku 20 000 – 400 000 eurot. Peale selle peab firmal olema vähemalt üks täistööajaga töötaja, kes hoolitseb iga päev äritegevuse eest.

Tallinna ettevõtluskeskuse konsultant Pille Põesaste
Tallinna ettevõtluskeskuse konsultant Pille Põesaste Foto: Marika Talpas-Taltsepp

Tallinna ettevõtluskeskuse konsultant Pille Põesaste usub, et maksimaalselt 6000 euro suurune toetus annab ettevõtjale suurepärase võimaluse digilahendusi katsetada. „Meie abiga saab võtta kasutusele uue rakendustarkvara, valida sobiva tarkvarateenuse, võtta 12 kuuks tarkvaralitsentsi või luua e-poe, mis tagab efektiivse äritegevuse,” kirjeldab Põesaste. Toetus sisaldab programmi seadistamist ja töötajate koolitamist, mis tagab digiteenuste oskusliku kasutamise ka pärast projekti lõppu.

Mida peab ettevõtja taotluse jaoks tegema?

1. Protsesside kaardistamine: pane klots klotsi haaval paika, millised tegevused võtavad sinu ettevõttes kõige rohkem aega. Kuidas saaksid äritegevust nii enda kui ka kliendi vaatepunktist paremaks muuta?

2. Tegevuskava koostamine: vaata üle, milline on ettevõtte hetkeolukord. Too välja tulevased eesmärgid, mida soovid valitud digilahendusega parandada, ja miks on need sinu jaoks olulised.

Näiteks uute klientide leidmiseks ja uuele turule sisenemiseks oleks kasulik luua e-pood. Tootmisprotsessi parema korralduse jaoks tuleks hankida laohalduse tarkvara. Personali- või laohaldusprogramm aitaks aga kulusid või aega kokku hoida. Valikuid on palju!

3. Hinnapakkumine: kirjuta välja, kui palju raha kuluks valitud digilahenduse peale. Toetuse ülemmäär ühe taotleja kohta on 6000 eurot aastas, millele peab lisanduma vähemalt 30% omafinantseering (2571 eurot).

Kui sul on tunne, et ei tea digitaliseerimisest eriti midagi, siis vaata Tallinna ettevõtluskeskuse ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu välja töötatud kaheksaosalist koolitussarja „Digitaliseerimise kiirkursused”. Iga osa keskendub digitaliseerimise erinevatele osadele, alustades mõiste selgitusest ja lõpetades praktiliste näidetega protsesside digitaliseerimisest.

Toetuse taotlemiseks ja täpsema info saamiseks võta ühendust Tallinna ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultantidega. Rohkem infot leiad veebilehelt www.tallinn.ee/ettevotjale.

Copy
Tagasi üles