Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Vapper laulupeoline: pilli mässisin kilesse, ise sain märjaks Igaühel on laulupeost omad meenutused: laulukaare alt, rongkäigule kaasa elamisest, hernesupi luristamisest või armastatud viisi saatel kätest kinni hoidmisest. Ükskõik millisest ajast need siis pärinevad – kas nõukogudeaegsest laulupeost või iseseisvunud Eesti pidustustest –, emotsioonid on alati ülevad. Uurisin nii vanematelt kui ka noorematelt laulupeolistelt, mis on neile läbi aegade kõige eredamalt meelde jäänud.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Ajastugalerii III: laulupeoliste kohal vahetusid lipuvärvid Kolmest laulupidude ajastukontserdist viimane, nimeks «1969», viis lauljad, orkestri ja publiku Tartu ülikooli staadionile. Selle üks nurk on umbes samas kohas, kus 150 aastat tagasi asus osa Ressource'i aiast, mis oli esimese laulupeo kahe kontserdi paik. Nüüd istus publik staadionimurul ja rohkem kui 25 koori lauljad seisid tribüünil, pea kohal lipuvärvides kangad. Kontserdi alguses tuletasid need meelde Eesti NSV lippu ja poole kontserdi peal muutusid rahvuslipu laidudeks.
Hobused teevad laulupeo sünni loos Raadi orus näitlejadebüüdi Raadi orgu ehk endisesse kruusakarjääri püstitatud publikutribüüni ette astuvad heinalised, reha kõigil käes ja rahvalaul suus. Nende töösse teeb pausi Venemaale väljarändav pere, kelle redelvankril on vokk, kapsatünn ja muu eluks hädavajalik kraam, kuid suksu asemel veavad nad sõidukit ise. Hobused tulevad mängu mõni minut hiljem, kui papa Jannsen ja tema pere on leidnud piknikuplatsi. Nii algab lavastus «Pidu tuli».
Rikkalikku fotomaterjali sisaldav album loob tervikpildi laulupeost kui eesti rahva ühest suurimast eneseteostusest Mõnikord tundub, et eestlased oleksid nagu mitu sajandit valmistunud selleks, et koguneda 18. juunil 1869 Tartus kaheks päevaks tähistama üldlaulupeoga talurahva pärisorjusest vabastamise 50. aastapäeva. Esimesest juubelilaulupeost täitub nüüd omakorda 150 aastat – kolmekordne juubel! –, mille ühe väärika tähistamisteona on kirjastus SE&JS koostöös Tartu Linnavalitsusega kokku panemas ja välja andmas esinduslikku albumit.
Tagasi üles
Back